وب‌مستر سایت کیست؟

ظهور اینترنت سبب توسعه روزافزون کسب‌وکارها در حوزه آنلاین گردیده که و این عامل نیاز به توجه ویژه به این حوزه را بالابرده و شغل‌های تخصصی جدید را در این حوزه ایجاد نموده‌است. در حوزه‌ی آنلاین فعالیت‌هایی با گستردگی و تنوع بالا قابل اجرا است و می‌توانید از این حوزه‌ی جدید برای توسعه‌ی کسب‌وکار خود استفاده نمایید. ازجمله موارد جدید و مورد توجه در حوزه‌ی  کسب‌وکارهای آنلاین حرفه‌ی وب‌مستر (Web Master) است. کسب‌وکارهایی که وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی نموده‌اند با این شغل آشنا هستند و به آن نیاز دارند. در این مقاله با وب‌مستر و فعالیت‌های این شغل جدید آشنا خواهیدشد.

وب‌مستر کیست؟

عبارت وب‌مستر از دو کلمه Web و Master تشکیل شده‌است و که به ترتیب به‌معنی وب‌سایت و استاد می‌باشد و این شغل معرف یک کارشناس در حکم استاد سایت است. این شغل در اصطلاح به فردی گفته‌می‌شود که مسئولیت امور مختلف در مدیریت وب‌سایت را برعهده دارد. هر وب‌سایت جهت دارا بودن محتوای به‌روز و حفظ ساختار فنی در سطح بهینه نیاز به یک وب‌مستر خواهد داشت.


کارشناس وب‌مستر مدیریت امور زیر را در وب‌سایت برعهده می‌گیرد

 • مدیریت فنی وب‌سایت
  توجه نمایید در فروشگاه اینترنتی مانند فروشگاه حضوری امکان بروز خطاهای غیرمنتظره وجود دارد و حضور یک کارشناس که بصورت پیوسته این موارد را بررسی نموده و مشکلات را رفع نماید به رونق کسب‌وکار کمک خواهدنمود. وب‌مستر باید نسبت به بک‌اند وب‌سایت آگاهی داشته و به زبان‌های برنامه‌نویسی مرتبط مسلط باشد تا در صورت بروز مشکلات توانایی و دانش لازم برای رفع مشکلات را داشته‌باشد. 
 • ارتقا سئو
  روشی که برای شناخته‌شدن کسب‌وکار در فضای مجازی استفاده می‌شود و یک مهارت تخصصی است که نیاز به داشتن دانش در حوزه‌ی اینترنت داشته و یک وب‌مستر باید با اصول سئو آشنا باشد تا کسب‌کار را  در فضای گسترده‌ی اینترنت به کاربران معرفی نماید. وب‌مستر جهت ارتقا سئو فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد تا محتوای وب‌سایت شما قبل از رقیبانتان به جستجوکننده‌ها نمایش داده شود. شما به عنوان کارشناس وب‌مستر برای اجرای این نقش علاوه بر آشنایی با اصول فنی سئو نیاز به داشتن دانش در حوزه‌ی بازاریابی و جذب مخاطب دارید تا از طریق ابزارهای علمی وضعیت کسب‌وکار را ارتقا دهید.
 • تولید محتوا
  ازجمله نقش‌های مستمر یک کارشناس وب‌مستر تولید و به‌روزرسانی محتوا برای وب‌سایت می‌باشد. شما از طریق تولید محتوای جدید به نیازهای مخاطبان پاسخ می‌دهید و ازسوی دیگر مخاطب جدید جذب می‌کنید. محتوا می‌تواند مربوط به محصولات یا خدمات کسب‌وکار شما باشد همچنین با ارائه دانش جدید در حوزه‌ی کسب‌وکار خود در قالب مقالاتی در وب‌سایت می‌توانید مخاطبان را به سمت کسب‌وکار خود جذب نمایید.


 • مدیریت سرور
  مدیریت سرور در واقع به معنی انجام برخی وظایف مانند به روز رسانی، مانیتورینگ، امنیت، نگهداری، سرویس و بهینه‌سازی سرور است که توسط یک وب مستر انجام می‌شود و این قسمت جزو وظایف فنی و اساسی یک وب‌مستر می‌باشد. در کنار مدیریت فنی وب‌سایت سبب حفظ سلامت فنی وب‌سایت می‌گردد.

یک وب‌مستر چه خصوصیت‌های شخصیتی نیاز دارد؟

هر شغل متناسب با شرایط کاری و نوع فعالیت‌هایی که برایش تعریف شده نیازمند یک سری قابلیت‌ها و خصوصیت‌های شخصیتی است تا اجرای مسئولیت‌های آن شغل را بصورت موثر پیش ببرد. برای شغل وب‌مستر نیز بایست یک سری خصوصیات مشترک بین متخصصان آن وجود داشته‌باشد که در ادامه بررسی میکنیم. 

 

 • سازگاری و انعطاف پذیر بودن
  با توجه به تغییراتی که به ‌طور مستمر در وب‌سایت اعمال می‌شود، مسئول وب‌مستر باید شخصیتی سازگار با تغییرات داشته و در برابر تغییرات انعطاف‌پذیر باشد. بازخوردها نسبت به محتواهای منتشر شده را دریافت و بهبودای لازم را اعمال نماید. 
 • همراه بودن و علاقه به کار تیمی
  شما بدلیل مدیریت تمام بخش‌های کسب‌وکار در وب‌سایت نیاز به برقراری ارتباط با همکاران خود در بخش‌های مختلف سازمان دارید و به عبارت بهتر نیاز به اجرای کارها بصورت تیمی همواره وجود دارد و وب‌مستر باید شخصیتی همراه با همکاران داشته باشد.
 • ثبات شخصیتی و مدیریت رفتار در بحران
  شما باید از هر نظر و پیشنهاد یا انتقادی که به شما می‌رسد بصورت سازنده استفاده نمایید و این لازمه‌ی داشتن ثبات شخصیتی در شما و مهارت مدیریت بحران می‌باشد. در مقابل شرایط اضطراری و چالش‌هایی که برای کسب‌وکار بوجود می‌آید توانایی اداره داشته و کسب‌وکار را به سمت بهبود و رشد هدایت نمایید.
 • صبور بودن و توانایی تحمل شکست
  مانند هر شغل دیگر شما نیاز به ممارست و صبوری دارید تا در شغل خود به موفقیت برسید. از عدم موفقیت‌ها در فعالیت‌های خود برای آگاه شدن و بهبود کسب‌وکار استفاده نمایید.
 • کوشا بودن و پیگیری زیاد
  در هر شغل شما با تلاش مستمر و کوشش در این حوزه می‌توانید در آن شغل به موفقیت برسید. در حوزه‌ی شغل وب‌مستر نیز شما باید دارای روحیه با پشتکار بالا باشید و از طریق کوشش در شغل خود به موفقیت و ارتقا مطلوبی برسید.

ما در شرکت تکروسیستم نرم‌افزار وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی را در قالب بسته‌ی ERP ایجاد و به مشتریان خود عرضه نمودیم. نرم‌افزار وب‌سایت تکروسیستم یک ماژول بومی‌سازی شده از Odoo ERP می‌باشد که قابلیت‌های مورد نیاز یک وب‌مستر را دارد و علاوه بر مدیریت فنی وب‌سایت شما بصورت کاملا روان و ساده و در یک محیط کاربرپسند و بدون نیاز به ابزارهای فنی پیچیده می‌توانید محتوا و سئو سایت خود را ارتقا دهید و از طریق این ابزار در شغل وب‌مستر به موفقیت بالایی دست یابید. 

انبارداری و اصطلاحات و ابزارهای مربوطه در صنایع تولیدی